Zregenerujte svoj organizmus pomocou konope

Mozog, rovnako ako každý iný orgán v tele, hrá aktívnu úlohu pri fungovaní ľudského organizmu. Riadi a koordinuje akcie a reakcie, umožňuje nám myslieť a cítiť, umožňuje nám mať spomienky, prežívať pocity - všetko, čo z nás robí ľuďmi. Zdravý mozog sa rovná zdravému aktívnemu životu. Čo teda robíme pre to, aby sme udržali mozog v dobrej kondícii?

Výskum naznačuje, že zmeny životného štýlu a mentálne stimulujúce činnosti môžu pomôcť ochrániť mozog pred starnutím a hrať zásadnú úlohu pri znižovaní pravdepodobnosti vzniku Alzheimerovej choroby a iných mozgových chorôb vedúcich k demencii.

Od raného detstva je kognitívna stimulácia dosiahnutá prostredníctvom sociálnych, duševných a fyzických aktivít dôležitá pre zvýšenie našich mozgových rezerv, čo je schopnosť mozgu prispôsobiť sa, reagovať na zmeny a kompenzovať prípadné škody, ktoré sa môžu vyskytnúť v neskoršom živote.

Významný faktor, ktorý ovplyvňuje naše mentálne i fyzické zdravie je náš životný štýl, ku ktorému patrí:

Fyzická aktivita: akákoľvek fyzická aktivita, či už ide o bicyklovanie, cvičenie jógy, chôdzu má pozitívny vplyv na srdce, kosti, náladu, imunitný systém a je dobrá pre mozog, pretože zlepšuje učenie a pamäť.

Strava: zdravá a vyvážená strava s nižším obsahom nasýtených tukov hrá tiež zásadnú úlohu pri prevencii mnohých stavov, ktoré zvyšujú riziko demencie, ako je cukrovka, obezita, hypertenzia a srdcové choroby

Sociálna angažovanosť: vedenie aktívneho spoločenského života a udržiavanie častých interakcií s priateľmi a rodinou sú úzko spojené so zdravím a pohodou mozgu. Výskum naznačuje, že sociálny kontakt je ochranným faktorom proti kognitívnym poruchám súvisiacich s vekom.

Spánok: kvalitný spánok má výrazný vplyv na celé telo a na zdravie mozgu, ovplyvňuje hladinu energie a náladu. Štúdie zistili, že kvalitný spánok môže znížiť hromadenie amyloidných plakov v mozgu, ktoré sú spojené s Alzheimerovou chorobou a poklesom kognitívnych schopností.

Mentálne fitness: mentálne cvičenie je pre zdravý mozog rovnako dôležité ako fyzická aktivita. Zaradenie aktivít do bežného života a učenie sa nových vecí, ako napríklad nový jazyk alebo rozvíjanie nového koníčka, pomáha posilňovať mozgové schopnosti a zvyšuje odolnosť mozgových buniek voči účinkom starnutia.

Ako funguje CBD v ľudskom tele?

Endokanabinoidný systém (ECS) v mozgu primárne ovplyvňuje neuronálnu, synaptickú komunikáciu a ovplyvňuje množstvo biologických funkcií - vrátane stravovania, úzkosti, učenia a pamäte, reprodukcie, metabolizmu, rastu a vývoja - prostredníctvom celého radu nervových systémov.

Denná dávka CBD spôsobí, že sa fyzické cvičenie môže stať menej náročným. Podporením lepšej cirkulácie krvi a predchádzaním či znížením zápalových procesov, budete mať väčšiu vôľu čeliť akejkoľvek fyzickej výzve.

CBD môže pomôcť viesť aktívnejší životný štýl, podporiť lepšie zdravie a vybudovať silnejší imunitný systém. Teraz, keď sa celý svet spamätáva z pandemickej vlny je potrebné sa  starať o svoje zdravie viac, ako kedykoľvek predtým.

Neroňte slzy ale vstaňte z popola ako bájny Fénix

CBD môže regulovať neurologické funkcie mozgu, chrániť centrálny nervový systém, znižovať poškodenie mozgu a nervového systému.

Keď je mozog vystavený určitým traumatickým situáciám, môže to mať za následok abnormálny psychický stav, ako aj nerovnováhu v nervovom systéme. Ak sa tieto udalosti neriešia, môžu viesť k trvalému poškodeniu mozgu. Veľmi dobrým príkladom takéhoto traumatického poranenia môže byť depresia. Neriešená depresia vedie k izolácii a strate radosti zo života. Konzistentné dávkovanie môže pomôcť zabrániť tomuto trvalému poškodeniu a dokonca zlepšiť zotavenie po traume.

CBD pomáha i pri úzkosti a to tak, že mení spôsob, akým váš mozog reaguje na serotonín. Serotonín pomáha regulovať náladu, učenie a pamäť a je riadený mozgovými receptormi, na ktoré je CBD zameraný. Laicky povedané - pomáha vám zlepšiť náladu a pokoj.

Rovnakým spôsobom, ako CBD olej pomáha pri úzkosti, môže tiež pomôcť znížiť stres. Dôsledkom zlého duševného zdravia býva dlhodobé vystavenie stresu, ktoré často vyústi v úzkosť, zvýši krvný tlak a ohrozuje tak celkové zdravie. CBD môže pomôcť znížiť krvný tlak, ktorý je spojený so zvýšenou srdcovou frekvenciou. Ak dokážete znížiť stres, môžete zlepšiť svoje celkové zdravie a základné poruchy duševného zdravia. Ideálne ak ho budete používať v spojení so zdravým životným štýlom.

Konope sa teda postará aj o dobrý mentálny stav, ktorý úzko súvisí s dobrým spánkom, ovplyvňuje chuť do jedla a pomáha odolávať stresu.

 Bc. Mariana Absolon
 O autorovi

  

Zdroje:

https://www.stemxgroup.com/cbd/

https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fncel.2016.00294/full

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22804774/  


Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie