CBD a epilepsia

Epilepsia (ľudovo nazývaná padúcnica) patrí medzi jednu z najstarších chorôb na svete, ktorá má písomné záznamy už z roku 4 000 pred n. L. Strach, nepochopenie, diskriminácia a sociálna stigma obklopujú epilepsiu po celé storočia. Táto stigma pokračuje v mnohých krajinách aj dnes a má vplyv na kvalitu života ľudí s týmto ochorením.

Z čoho alebo ako vzniká epilepsia?

Pôvod vzniku tohto ochorenia nie je stále známy až 50% prípadov na celom svete. Príčiny epilepsie sú rozdelené do nasledujúcich kategórií: štrukturálne, genetické, infekčné, metabolické, imunitné a neznáme.

Epilepsia sa môže vyvinúť u kohokoľvek a v akomkoľvek veku. Trpí ňou zhruba 60 miliónov ľudí na svete. Môže vzniknúť poškodením alebo chemickou nerovnováhou v mozgu. Tieto poškodenia mozgu môžu nastať následkom úrazu, infekcie alebo vrodenými abnormalitami. Chemickú nerovnováhu zas môže vyvolať alkohol, drogy, hypoglykémia alebo vážne poruchy funkcie obličiek či pečeneNapriek tomu, že je známych veľa príčin u 50% pacientov sa nenájde žiadna.

Epileptické záchvaty vznikajú kvôli dočasnej poruche nervových buniek v mozgu. Sú relatívne krátke a vyvolávajú náhle zmeny vedomia, myslenia a pamäte. Mozog je zložitý elektrochemický stroj. Neuróny – nervové bunky na základe chemických dejov vytvárajú a posielajú ďalej elektrické impulzy. Ak sa však v rovnakom čase aktivuje príliš veľa neurónov následne to vyvolá záchvat, niečo ako „búrku v mozgu“. Počas tejto búrky nemôžu postihnuté časti mozgu vykonávať svoju bežnú činnosť a takto postihnutý človek sa začne triasť, vydávať nezvyčajné pohyby, má neprítomný pohľad, je v kŕči a môže sa aj pomočiť. Záchvat môže trvať zopár sekúnd alebo aj minút.

Podľa čoho sa dajú rozpoznať príznaky vzniku epilepsie?

Vedieť, či má človek záchvat, a diagnostikovať typ syndrómu záchvatu alebo epilepsie môže byť ťažké. Existuje mnoho ďalších porúch, ktoré môžu spôsobiť zmeny v správaní a je možné si ich ľahko zmýliť s epilepsiou. Liečba záchvatov závisí od stanovení presnej diagnózy, a vedomia toho o aký druh epilepsie ide, preto je toto rozpoznanie prvým dôležitým krokom. To, čo sa stane počas záchvatu, je jednou z najdôležitejších informácií.

Charakteristiky záchvatov sa líšia a závisia od toho, kde v mozgu porucha začne najskôr a ako ďaleko sa rozšíri.

Vyskytujú sa dočasné príznaky, ako je:

  • strata pozornosti alebo vedomia
  • poruchy pohybu, vnímania (vrátane zraku, sluchu a chuti)
  • poruchy nálady alebo iných kognitívnych funkcií.

Ľudia s epilepsiou mávajú viac fyzických problémov (ako sú zlomeniny a podliatiny po úrazoch súvisiacich so záchvatmi), ako aj vyššiu mieru psychických stavov vrátane úzkosti a depresie.

Epilepsia sa zvyčajne diagnostikuje po tom, čo osoba prekonala najmenej dva záchvaty, ktoré nespôsobil nejaký známy zdravotný stav, ako napríklad vysadenie alkoholu alebo extrémna nízka hladina cukru v krvi.

Ako prebieha epileptický záchvat?

Pri epilepsii majú elektrické rytmy mozgu tendenciu k nerovnováhe, čo vedie k opakovaným záchvatom. U pacientov so záchvatmi je normálny elektrický vzorec narušený náhlymi a synchronizovanými výbuchmi elektrickej energie, ktoré môžu krátko ovplyvniť ich vedomie, pohyby alebo pocity.

Ako sa lieči epilepsia?

Po diagnostikovaní epilepsie existuje niekoľko spôsobov liečby. Lieky, špeciálna strava, implantát, ktorý pôsobí na nervy alebo mozog, až po chirurgický zákrok, ktorý pomôže cítiť sa lepšie.

Konope ako prírodný spôsob liečby epilepsie

Konope je odroda rastliny Cannabis Sativa. Konope tradične obsahuje vyššie hladiny CBD. Kanabinodidy extrahované z rastlín konope vrátane CBD boli donedávna klasifikované ako marihuana a neboli akceptované pre medicínske využitie. Federálny zákon prijatý v decembri 2018 však konope a CBD odvodené z rastliny vyňal zo zoznamu drog. Návrh zákona pozmenil definíciu konope tak, aby zahŕňal všetky rastliny alebo produkty pochádzajúce z nej, ktoré obsahujú menej ako 0,3 % psychoaktívnych zložiek  v sušine a klasifikuje ich ako výrobky oslobodené od obmedzení týkajúcich sa kontrolovaných látok.

Používanie konope na liečbu epilepsie a iných neurologických stavov sa študuje už niekoľko rokov. Prvým oficiálne schváleným liekom na liečbu záchvatov pri druhoch epilepsie ako sú Lennox-Gastautov syndróm a Dravetov syndróm sa stal Epidiolex.

Epidiolex je liek vyrobený na báze konope a výskumy preukázali, že dokáže znižovať záchvaty vyvolané epilepsiou. Jedinou nevýhodou tohto lieku je jeho cena. Ako sa však vraví „kde je vôla, tam je cesta“ a s legalizáciou medicínskej marihuany sa tak ľuďom ponúka možnosť vyskúšať jej liečivé účinky na vlastnej koži. V súčasnosti máme na trhu niekoľko kvalitných, overených CBD produktov. Pre ľudí s epilepsiou tak svitá nová nádej, že sa im uľaví od ich nepríjemných stavov a začnú žiť pokojnejším životom.

 MUDr. Daniela Ogurčáková
 Odborný garant

 

Zdroj: https://www.cureepilepsy.org/seizing-life/cbd-and-epilepsy-a-promising-treatment/

Zdroj:https://www.epilepsy.com/learn/treating-seizures-and-epilepsy/other-treatment-approaches/medical-marijuana-and-epilepsy  

Zdroj :https://medicann.sk/novy-liek-na-baze-konope-je-sice-legalny-ale-rocna-liecba-stoji-32-000-usd/

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/cannabis-oil-for-seizures#seizures-and-epilepsy