CBD a stres

V dnešnej uponáhľanej dobe sa stres stáva nechceným spoločníkom života mnohých ľudí a výrazne ovplyvňuje telesné i duševné zdravie, pretože vyvoláva v tele náhle zmeny. Tieto zmeny vyvolávajú hormóny, z ktorých najznámejšie sú adrenalín a kortizol. Oba sú zapojené do niekoľkých telesných funkcií, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie organizmu. Ak sme však vplyvu stresu vystavení veľmi často, môže to mať vážne, dlhodobé následky na zdravie.

V lekárskych termínoch sa to nazýva „stresovej reakcia“ a ide o inštinktívnu reakciu na skutočné alebo vnímané nebezpečenstvo v životnom prostredí. Telo sa pripraví na boj s hrozbou alebo únikom pred ňou a nastáva fyzická reakcia.

Medzi fyzické príznaky stresu patria:

nízka energia, bolesti hlavy, žalúdočné ťažkosti,  problémy so spánkom, časté choroby či strata sexuálnej túžby.

Ďalší spôsob akým stres negatívne zasiahne do života je, že naruší duševnú pohodu a kľud. Tu zohráva svoju rolu adrenalín. Adrenalín spôsobuje v stresových situáciách znateľné zvýšenie sily a výkonu, ako aj zvýšené pozornosti a bdelosti. Po odznení stresu môže účinok adrenalínu trvať až hodinu. Človek je takto v dlhodobom strehunevie relaxovať. Organizmus, ktorý nie je dostatočne oddýchnutý sa ľahko dostane do kruhu chronického stresu a nastavajú:

  • Dlhodobé problémy so spánkom
  • Zvýšená srdcová frekvencia
  • Dýchavičnosť a bolesť na hrudi
  • Zvýšenie krvného tlaku
  • Strata chuti do jedla alebo opačne prejedanie sa
  • Nadmerné potenie

Chronický stres

Trvalý alebo chronický stres vedie najmä k zvýšeniu hormónov, ako je kortizol, „stresový hormón“, a k zníženiu hladiny serotonínu a ďalších neurotransmiterov v mozgu vrátane dopamínu, ktorý súvisí s depresiou. Ak tieto chemické systémy fungujú normálne, regulujú biologické procesy, ako sú spánok, chuť do jedla, energia, a umožňujú prejav normálnych nálad a emócií. Ak sa stresovú reakciu nepodarí vypnúť a resetovať po prekonaní zložitej situácie, môže to vyústiť až k depresii.

Ako sa zbaviť stresu?

Ľudia často preto, aby sa zbavili stresu, začnú zanedbávať zdravý životný štýl. Môžu začať fajčiť, piť alkohol viac ako obvykle a zanedbávať fyzické aktivity. Tento návyk, alebo nazvime to pokus vymaniť sa z „pazúrov“ stresu, paradoxne vedie k hlbšej depresii, a môže vyústiť až k užívaniu medikamentov. V tomto štádiu depresie je následne veľmi zložité podstupovať nejaké zmeny v životnom štýle.

Depresia sa klasifikuje ako porucha nálady. Môžeme ju popísať ako pocity smútku, straty alebo hnevu, ktoré narúšajú každodenné činnosti človeka. Každému sa v živote dejú smutné a znepokojujúce udalosti. Ak sa však tieto pocity smútku a beznádeje objavujú pravidelne, môže sa jednať o začínajúcu depresiu.

Depresia sa považuje za vážny zdravotný stav, ktorý sa môže zhoršiť bez náležitej liečby. Tí, ktorí vyhľadávajú liečbu, často zaznamenajú zlepšenie symptómov už za niekoľko týždňov. Asi 21 percent ľudí, ktorí majú problém s užívaním návykových látok, trpia tiež depresiou.

Okrem týchto príčin patria medzi ďalšie rizikové faktory depresie:

  • nízka sebaúcta alebo prílišná sebakritika
  • osobná anamnéza duševných chorôb
  • užívanie niektorých liečiv
  • stresujúce udalosti, ako je strata milovanej osoby, finančné problémy alebo rozvod

Budovanie odolnosti voči stresu je teda obzvlášť dôležité, ak zažívate chronický stres, napríklad aj pri strate zamestnania.

Konope ponúka možnosť ako zvládať stres už v jeho prvých náznakoch

Konope má za sebou dlhú históriu liečby stresu, počnúc staroindickou, ajurvédskou medicínou až po zakázané fajčenie v súčasnej dobe.

Legalizovaná marihuana interaguje s endokanabinoidným systémom tela (ECS), ktorý pomáha regulovať náladu, pamäť, chuť do jedla, spánok, imunitný systém a mnoho ďalších, stále objavovaných funkcií.

CBD oleje sa javia byť jednoduchým, prírodným spôsobom, ako zabojovať so stresom. Oleje pozostávajú z extraktov konope a MCT oleja, a pre príjemnejšie užívanie sú niekedy aj obohatené o rôzne príchute.

Výskum naznačuje, že pri užívaní CBD je dôležitá vytrvalosť, pretože účinky konope sa v tele kumulujú. Denná dávka CBD oleja alebo CBD kapsúl, môžu poskytnúť akýsi základ na „vyzbrojenie tela“ pred stresom, ku ktorej môžete postupne zaradiť ďalšie produkty.

Ak prechádzate výrazne stresujúcim obdobím, môžu pomôcť aj také, príjemne ochutené CBD pastilky, strategicky zaparkované na Vašom pracovnom stole.

 Bc. Mariana Absolon
 O autorovi

 

Zdroj: https://www.news-medical.net/health/Can-CBD-be-Used-to-Treat-Drug-Addiction.aspx

Zdroj: https://www.projectcbd.org/hub/stress

Zdroj: https://www.krvny-tlak.sk/stres-relaxacia

Zdroj: https://my.clevelandclinic.org/

Zdroj: https://www.ruvzhe.sk/stres.html

Zdroj: https://www.projectcbd.org/hub/stress

Zdroj: https://www.leafly.com/news/cbd/5-ways-cbd-can-provide-relief-stress-anxiety